Americký jezdecký kůň

7. února 2010 v 18:58 | Ladysss |  Plemena
AMERICKÝ JEZDECKÝ KŮŇ
ZDROJ:
*KNIHA-Obrázková enciklopedie koní
*KNIHA-Kůň
*FOTO-Internet
PŮVOD: Saddlebread, podobně jako mnoho amerických plemen, se začal chovat s ryze praktických důvodů. Svým vzhledemnicméně uspokojoval i estetické požadavky a každodenní potřebyjižanské aristokracie. Proto se jeho chov plně rozvinu v 19. století v jižních státech Unie, zejména v Kentucky. Ze začátku se nazýval Kentucký saddler.Od roku 1891 se začal chovat čistokrevně a začalo se mu říkat Saddlebread.
Je výsledkem šlechtění založeného na kanadském a narrangasettském mimochodníkovi, morganovi, který
bylvyčlechtěn ve Vermontu a na plnokrevníkovi. Vznikl tak ušlechtilý, užitkový kůň.
VYUŽITÍ: Zpočátku se s ním doslova "oralo", pohodlně nosil jezdce po celý den v neschůdném terénu a vpáru sloužil jako olegantní kočárový kůň k nedělním cestám do kostela.
CHARAKTERISTIKA: Americký jezd.kůň vypadá v pohybu, s vysokou akcí nohou a energickým chodem, velice ovlivně, ale má velmi mírnou a poslušnou povahu a dobře se učí. Je vytrvalý a pro jízdu velice pohodlný. Pět chodů může mít vrozených, ale schponý trenér dokáže přeškolit i koně "tříchodového". Přirozený chod může být ještě vylepšen zatížením kopyt, nebo přidáním zátěže kolem spěnky. Pomalý mimocho ,,slow gait" a rychlý mimochod- ,,rack"- jsou zvláštní čtyřfázové chody.
VZHLED: Je subtilní, ale výborně osvalený. Má jemně utvářenou hlavu, malé uši, daleko od sebe posazené oči a velké nozdry. Dlouhý krk jr elegantně klenutý, kohoutek vysoký, plec vynikající, lopatka šikmá. Hřbet má krátký, kříž rovný, záď svalnatou, ocas vysoko nasazený (často je podříznutý). Spěnky jsou obvykle dlouhé a pružné, kopyta se ponechávají nepřirozeně dlouhá a navíc se podkovají na výstavy těžkými podkovami. Povoleny jsou všechny čisté barvy

FOTO:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama