Americký klusák

7. února 2010 v 18:57 | Ladysss |  Plemena
AMERICKÝ KLUSÁK
ZDROJ:
*KNIHA-Obrázková enciklopedie koní
*KNIHA-Kůň
*FOTO-Internet
PŮVOD: Původním zakladatelem chovu pravděpodobně nejlepšího klusáckého plemene na světě byl hřebec
Hambletional 10
Anglického plnokrevníka Messenger, dovezený do USA v roce 1788, který byl zkřížen s importovanými holandskými klusáky, aby se získali koně s výraznou schopností klusat. Chov ovlivnili i kanadští mimichodníci, nejvýznamějším chovným hřebcem byl Hambletonian 10, který se narodil v roce 1849. Většina dnes žijících amerických klusáků má v rodokmenu jednoho ze jeho čtyř synů. V rove 1879 se pro plemeno začal používat název Standardbread, protože bylo rozhodnuto, že do plemenné knihy může být zapsán jen kůň, který dosáhne na jednu míli předepsaného času (původně 3minuty, dnes 2minuty 30vteřin u normálních klusáků a 2minuty 25 vteřin u mimichodníků). K vylepšení výkonů Amerických klusáků bylo použito i krve Berberů a Morganů.
VZUŽITÍ: Chová se převážně pro klusácké dostihy oblíbené v Kanadě, USA, východní Evropě a Austrálii. Využívá se také ke zlepšování vlastností jiných klusáckých plemen i plemen použivaných pro dostihy. Chová se ve velkém množství v USA na Portoriku.
závody v sulkách
CHARAKTERISTIKA: Americký klusák se proslavil především svou rachlosí, odvahou a tvrdostí. Má velice přímý, dlouhý a vydatný chod. Někteří amer. klusáci jsou mimichodníci, kteří jsou rychlejší, než klusáci použivající diagonální chod.Při posuzování koně je hlavní především výkon, exteriér není pro toto plemeno důležitý. Americký klusák je delší a méně elegantní, než anglický klusák a těžší, než americký jezdecký kůň.
VZHLED:Výška koně se pohybuje kolem 157-163cm, obvod hrudi má přesahovat 180cm a obvod metakarpu 20cm. Jeho celková hmotnost nemá přesáhnout 500kg. Am. klusáci jsou poměrně nižší a delší, než plnokrevníci, mají hrubší hlavu, kohoutek nižší než záď a vynikají především mohutným osvalením plece i zádi. Zvláštníí důraz se klade na kvalitu nohou a tvrdost kopytní rohoviny, která má být "ocelová". U tohoto plemene jsou povoleny všechny plné barvy. Bílé znaky nejsou oblíbeny, i když nejsou důvodem nižšího ocenění koně. Titi klusáci mají velmi přímý, velmi dlouhý a vydatný chod a dovedou se soustředdit na výkon mnohem pépe, než jiní koně. Ovšem také tréninkové metody byly v předních klusáckých stájích dovedeny k dokonalosti, takžže právem toto plemeno drží titul nejrychlejšího klusáka světa!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama