Americký shetlandský pony

7. února 2010 v 18:54 | Ladysss |  Plemena
ZDROJ:
*KNIHA-Obrázková enciklopedie koní
*KNIHA-Kůň
*FOTO-Internet
PŮVOD: Chov Amerického shetlanda se soustřeďoval původně ve státě Indiana, kam sedováželi už od roku 1885 velké počty ponyů ze Shetlandských ostrovů. Americký Shetland Pony Club se vytvořil v robe 1888 a od té doby začalo v různých částech země šlechtění ,,novéhovzhledu" shetlandského ponyho. Americký pony na rozdíl od svého skodského předka není výsledkem působení přírodního prostředí, ale výběrového chovu.
POUŽITÍ: Tvrdí se, že si zachoval jen málo ze své tradiční houževnatosti a robustní kondice. To je možná sporné, ale určitě není pochyb o všestrannosti tohoto poníka. Předvádí se v zápřeži, ve třídě čtyřkolých buggy a pohybuje se stejně dobře jako hackney pony. Klade se zde důraz na styl a výrazné chody. Uplatňuje se v tahu dvoukolových vozíků ve třídě rodsterů, v niž platí odlišná karitéria, jsou povoleny méně výrazné chody. Závodí se takhle v lehkých dvoukolových sulkách. Rovněž je povy velmi dobrý pod sedlem. Typ loveckého ponyho soutěží na melé překážkové dráze, kdežto jiní s těžkými podkovami na prodloužených kopytech a podříznutým ohonem jsou výskavními zvířaty.
CHARAKTERISTIKA: Americký shetlandský pony mádoslovně hackneyský charakter a vysokou akci kolen. Hustá, huňatá srst zcela vymizela, jen hříva a ohon si uchovaly něco z původní bohatosti. Nohy jsou dlouhé a jemné, délka se neobyčejně zvědčila přikřížením hackneyů, arabů a malých plnokrevníků. Klouby se velikosti a sílou nevyrovnají kloubůmostrovního ponyho. Výška je omezena na 117cm, je tedy o pěst vyšší, než původní ostrovní shetland. Hlava i uši jsou dlouhé a profil obyčejně rovný. Tím se výrazně stírá charakter poyho. Krk je dlouhý a půvabný s plynulým přechodem do plece a s pěkně posazenou hlavou. Na ponyho je kohoutek neobyčejně výrazný. Přechází do krátkého a dobře osvaleného hřbetu s přiměřenými bedry. Plece mají správný sklon. Trup má dobrou délku. i když štíhlé nohy jsou na rozměry rozměry trupu příliš dlouhé. Přední část těla. i když namá charakte shetlandského ponyho, je korektní a půvabná. Americký shetland se vyskytuje vy všech barvách.
VZHLED:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama