Angloarabský kůň

7. února 2010 v 18:59 | Ladysss |  Plemena
ANGLOARAB
ZDROJ:
*KNIHA-Obrázková enciklopedie koní
*KNIHA-Kůň
*FOTO-Internet
PŮVOD: Angloarab pochází z Britských ostrovů, ale dnes se chová téměř po celém světě, zvláště pak ve francii. Jeho původ lze odvodit od arabského koně a jednoho z jeho potomků, anglického plnokrevníka. V Britániibýt plnokrevný rodič zapsán v Generální plemenné knize a arabský v Plemenné knize arabských koní. Může následovat další křížení, ale potomek mus mít vždy nejméně 12,5% arabské krve. Francouzi však požadují, aby měl angloarab arabské krve nejméně 25%. Ve francii se započalo s výběrovým křížením již v roce 1836, kdy byli pro stáje Pompadour v jihozápadní Francii vybráni dva arabští hřebci a tři klisny anglických plnokrevníků. Ve stáji v Navarre, Gascogne a Limousin byly ke křížení použity arabské i jiné orientální klisny. Dalši hřebčíny jsou v Pau, Gelos a Tarbes, kde se chovají koně poněkud lehčí a rachlejší.
VYUŽITÍ: Jsou univerzálně použitelní koně, vhodní pro všechny tyty soutěží. V Británii jsou s velkou oblibou použiváni pro drezuru, zcela mimiřádných úspěchů dosahují v dálkových jídách a často je také chovatelé používají pro vylepšení vlastností jiných plemen. Ve Francii lze mezi angloaraby nalézt řadu vinikajících jezdeckých a soutěžních koní, které mají stálé úspěchy v military, drezuře, skokových soutěžích i na dostizích. Hřebci jsou ve Francii než k produkci dalších angloarabů využícani ke zlepšováni chovu Francouzských jezdeckých koní.
CHARAKTERISTIKA: V zásadě by měl angloarab dědit po anglickém plnokrevníkovi velikost, rychlost a dlouhý přímý krok, zvláště když je jeho matkou plnokrevná klisna, a po arabovi zdraví, otužilost, vytrvalost, snadnou ovladatelnost a inteligenci. Ačkoli angloarabové nejsou tak rychlí jako angličtí plnokrevníci, jsou velice pohybliví, houževnatí a živí. Jsou velmi nadanými skokany y mohou vyniknout jak v cross-country, tak v parkuru. Vzhledem k tomu, že mají obvykle dokonalé , volné choy, mají dobré vyhlídky i v drezuře. Francoužští angloarabové se úspěšně účastnili i všech disciplín olympijských her.
VZHLED: Britský angloarab je větší než jeho předkové, což je možné připsat na vrub zoho, že se k arabským hřebcům připouštějí větší klisny plnokrevníků. Uvnitř plemene jsou však ve velikosti značné rozdíly a opačné křížení, tedy klisna araba s hřebcem plnokrevníka, dává obvykle potomky mnohem menší postavy a více arabského typu.Francouzští angloarabové jsou ve své většině mnohem svalnatější a větší, než angloarabové britského typu. Jejich vzhled se podobá spíše anglickým plnokrevníkům než arabům. V ihozápadní Francii se chovají angloarabové lehčího typu, s lehčí kostrou, kteří se hodí pro závodění na suché, často tvrdé půďě.
Hlava angloaraba má rovný profil, živý, intaligentní výraz a velmi pohyblivé uši.
Krk bývá delší než u čistých arabů
Lopatka šikmější a kohoutek lépe vyznačený.
Tělo je obvykle kratší a kříž méně plochý.
Celkově bývá angloarab subtivnější než anflický pln., a proto může nést i větší váhu.
Ačkoli končetiny angloarabů mohou mít jemější kostru, jsou obvykle dobře utvářené a také kopyta jsou dobře tvarovaná a tvrdá.
Povoleny jsou všechny barvy-nejobvyklejší jsou hnědáci, bělouši a ryzáci.

FOTOGALERIE:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MoniQuEeE MoniQuEeE | Web | 7. února 2010 v 19:05 | Reagovat

KwAsA bLoG->♥->upO mOoOc->♫->tk PpQ MoOon.iQuEeE!

2 kiki a hany kiki a hany | Web | 7. února 2010 v 19:06 | Reagovat

Ahojky máš hezů blog jestly chceš tak se koukni na můj blog a napiš malí komentík:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama