Vývoj koně

7. února 2010 v 18:47 | Ladysss |  Vývoj
Vývoj koní začal před více jak 60ti milióny let a promítly se v něm změny klimatu a životního prostředí, ke kterým v té době docházelo.

Eohippus (Hyracotherium)

Prvním známým článkem ve vývoji koní jsou zkamenělé pozůstatky čtvernožce velkého asi jako liška, nalezené v jižní části Severní Ameriky.Podle geologického období oceánu spojeného s řeckým slovem hippos, označujícím koně, byl nazván Eohippus (denes se používá Hyracotherium). Hyracotherium mělo na předních nonou po čtyřech a na zadních po třech prstech. prsty byly opatřeny měkkými nášlapnými polštářky a na koncích je kryly rohovité, kopýtkům podobné nehty. Jeho klenutý hřbet se svažova k ocasu, nasazenému o něco níže než kohoutek. Mělo drobné ostré zuby, oči umístěné ve střední části hlavy a svým celkovým vzhledem již poněkud připomínalo dnešního koně. Obývalo bažinaté pralesy, kde se živilo převážně listím, a jeho drobné tělo pravděpodobně maskovaly pruhy, nebo skvrny. Vývoj Hyracotheria začal na Americkém kontinentě; odtud se po pevninském mostu, který v té době spojoval Ameriku a Eurasii, rozšířilo na východ i západ. Hyracotherium vymizelo před 40-45 miliony let. má 18 párů žeber
Mesohippus

Mesohipus byl velký asi jako ovce, který se objevil během oligocénu, tedy před 26ti miliony let. Mesohippus ztratil měkké, nášapné polštářky na prstech, a místo nich měl na koncích prstů už opravdová kopýtka. Prostřední prsty končetin byly silnější než postranní nesly většinu váhy zvířete, což naznačuje, že močálovitou půdu pralesů v té době vystřídal poněkud tvrdší podklad. I Mesohippus se živil převážně měkkým listím a pravděpodobně měl také krycí zbarvení.

Miohippus

Počátkem miocénu vystřídal Mesohipa o poznání větší Miohippus, který se již dost podobal dnešním poníkům, ačkoli byl drobnější. Měl 3prsté končetiny a k rozmělňování potravy mu sloužily stoličky s nízkými korunkami. Postupně, jak se měnilo životní prostředí, začali ,,koně´´ spásat trávu, což si vynutilo prodloužení krku a výrazné změny na zubech. Oči se jim přesunuly až téměř na vrchol hlavy a to jim zajistilo daleko širší zorné pole, než měli dosud. Také uši se jim prodloužily a staly se pohyblivějšími, a tím užitečnějšími při přesné lokalizaci i slabých zvuků. Záhy vznikla celá řda různých forem koňovitých savců. Na ůzemí Severní Ameriky to bylo 6 hlavních, dobře odlišených skupin. Nejvýraznějším byl Merichipus.

Merychippus

Žil asi před 20milióny let. Merychippus byl pravděpodobně po několik miliónů let součastníkem Miohippa a některých dalšich příbuzných druhů, jako třeba Megahippa, který byl dokonce větší. než jsou součastní koně. Avšak všechny tyto druhy, přizpůsobené spíše ke spásaní listí, nakonec nebyly schopny se přizpůsobit změnám životního prostředí a vyhynuly. Merychipus již byl k životu v otevřené travnaté krajině přizpůsoben dobře. Měl dlouhé končetiny, které mu umožňovaly snadný útěk před nepřáteli, a ačkoli měl stále ještě 3prsty, váhu jeho těla nesl pouze prst prostřední, zatímco postranní postupně zakrňovaly. Měkké nášlapné polštářky na prstech zmizely a vivinuly se pružné vazy, které prostřední prst ovládaly a podpíraly při stále se zvyšující zátěži. Merychippus měl rovný hřbet a poměrně těžkou lebku.

Pliohippus

Posledním vývojovým stupněm před moderním koněm rodu Equus byl Pliohippus. Žil během pliocénu, přibližně před 6-ti milióny let, a byl prvním koňovitým savcem, kerý měl jediný rohovinou pokrytý prst, neboli kopyto. Byl skvěle přispůsoben k životy na rozlehlých pláních, stepích a prériích, kde bylo jen málo míst poskytujících úkryt predátorům, kteří by je mohli náhle překvapit. Řezáky Pliohippa zesílily a prodloužily se, aby jimi mohli lépe trhat trávu, a na stoličkách s vysokými korunkami se vyvinula složitá struktura hrbolů a valů sloužících k rozmělňování tuhé celulózy, která je v trávě obsažena. V důsledku těchto změn se Pliohippovi prodloužila obličejová část hlavy. V kohoutku měřil 1,22m a svým vzhledem byl jakýmsi předobrazem zeber a oslů. měl 19 párů žeber

Equus

Žil v období před asi 2-1 mimionem let. Měřil kolem 130cm. Rozšířil se z Ameriky do Evropy a Asie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zuzk& zuzk& | Web | 29. prosince 2010 v 18:19 | Reagovat

hezký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama