Chody

7. března 2010 v 17:36 | Horses♥lady |  Ježdění

Ahoj!Tak dneska si povíme něco o chodech koně.


Krok

Krok je čtyřdobý chod s pravidelnými údery,a tak můžete při jízdě počítat1,2,3 a 4.Pořadí končetin je následující:vnitřní zadní,vnitřní přední,vnější zadní a vnější přední.Při kroku má kůň v jednom okamžiku vždy přinejmenšímtři kopyta na zemi.Existují různé typy kroku-střední krok,sebraný krok,prodloužený krok a "volný krok",ale všechny tyto typy mají stejný nohosled (pořadí pohybu jednotlivých končetin).Při středním kroku by se zadní končetiny měli dotknout země před stopami předních kopyt.Sebraný krok je kratší a vyšší a zadní kopyta se při něm dotýkají země za stopami předních kopyt.Při prodlouženém kroku jsou jednotlivé kroky delší a zadní kopyta se dotýkají země před stopami předních kopyt.Při volném kroku je kůň uvolněný a celé tělo má prodlouženo.
Klus
Klus je dvoudobý chod,při němž se kůň střídavě odráží jedním diagonálním párem končetin a momentem vznosu celého těla mězi jednotlivými odrazy.Například vnitřní přední a vnější zadní končetinu v dotýkání země následuje vnější přední a vnitřní zadní končetina.Existují různé typy klusu-pracovní klus,střední klus,sebraný klus a prodloužený klus.Pořadí údeerů kopyt je stejné,ale stupeň koncentrace a délka kroku se mění podle toho,jakým typem klusu se kůň pohybuje.

Cval
Dal by se definovat jako řada skoků pravidelně se opakujících. Je to nejrychlejší a nejnamáhavější chod. Skoky jsou vyvolány silnou akcí zadních končetin, které hřbetním svalstvem nadnesou předek.

Trysk
Trysk je třídobý a nejrychlejší chod koně.Pořadí úderů kopyt s vnější přední vedoucí končetinou je následující:vnitřní zadní,vnější zadní,vnitřní přední a vnější přední,načež následuje moment vznosu,kdy jsou všechny čtyři končetiny ve stejném okamžiku nad zemí.Když je vedoucí končetinou vnitřní přední,pak je pořadí vnější zadní,vnitřní zadní,vnější přední a vnitřní přední.Při trysku by se kůň měl celý prodloužit a měl by snížit hlavu a krk.Často se stává,že kůň snižuje celé tělo k zemi.Trysk plnokrevníka může přesáhnout rychlost 30 mph (48 km/h).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama